Lajme

 • Fenerët kinezë ndriçojnë festivalin 'Lanternia' në Cassino, Itali
  Koha e postimit: 16-12-2023

  Festivali ndërkombëtar "Lanternia" u hap në parkun e temave Fairy Tale Forest në Cassino, Itali më 8 dhjetor. Festivali do të zgjasë deri më 10 mars 2024. Në të njëjtën ditë, televizioni kombëtar italian transmetoi hapjen...Lexo më shumë»

 • Viti i Festivalit të Lanternit të Dragoit filloi në kopshtin zoologjik të Budapestit
  Koha e postimit: 16-12-2023

  Festivali i Vitit të Lanternit të Dragoit do të hapet në një nga kopshtet zoologjike më të vjetra të Evropës, kopshtin zoologjik të Budapestit, nga 16 dhjetor 2023 deri më 24 shkurt 2024. Vizitorët mund të hyjnë në botën e mrekullueshme të gjallë të Festivalit të Vitit të Dragoit, nga 5 -21 pasdite çdo ditë.2024 është viti i dragoit në Kinë...Lexo më shumë»

 • Bukuria e fenerëve kinezë: Një shfaqje verbuese edhe në dimër
  Koha e postimit: 20-09-2023

  Kultura Haitiane ndihet shumë krenare për të shfaqur bukurinë e hollë të fenerëve kinezë.Këto dekorime të gjalla dhe të gjithanshme nuk janë vetëm një pamje magjepsëse gjatë ditës dhe natës, por gjithashtu rezultojnë të jenë elastike përballë kushteve sfiduese të motit si bora, era dhe shiu...Lexo më shumë»

 • Festivali i parë i fenerëve ndriçon netët e verës në Tel Aviv, Isreal
  Koha e postimit: 08-08-2023

  Bëhuni gati për t'u magjepsur nga një shfaqje magjepsëse e dritave dhe ngjyrave ndërsa Porti i Tel Avivit mirëpret Festivalin e Parë të Fanarëve të Verës, të pritur me padurim.Nga data 6 gusht deri më 17 gusht, kjo ngjarje magjepsëse do të ndriçojë netët e verës me një prekje magjie dhe pasurie kulturore.T...Lexo më shumë»

 • Ndriçimi i ëndrrave të fëmijërisë nga fenerët "Bota imagjinare" në Festivalin e Fenerëve
  Koha e postimit: 30-05-2023

  Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve po afron dhe Festivali i 29-të Ndërkombëtar i Fenerëve të Dinozaurëve Zigong me temë "Drita e ëndrrave, qyteti i mijëra fenerëve", i cili sapo përfundoi me sukses këtë muaj, shfaqi një shfaqje madhështore të fenerëve në seksionin "Bota imagjinare", e krijuar bazuar në . ..Lexo më shumë»

 • Festivali i 29-të Ndërkombëtar i Fenerëve të Dinozaurëve Zigong hapet me një zhurmë
  Koha e postimit: 05-08-2023

  Në mbrëmjen e 17 janarit 2023, Festivali i 29-të Ndërkombëtar i Fenerëve të Dinozaurëve Zigong u hap me bujë të madhe në qytetin Lantern të Kinës.Me temën "Drita e ëndrrave, qyteti i mijëra fenerëve", festivali i sivjetshëm c...Lexo më shumë»

 • Feneri – një kryevepër e dizajnit dhe mjeshtërisë që është po aq mahnitëse gjatë ditës sa është gjatë natës
  Koha e postimit: 21-04-2023

  Lantern është një nga veprat artistike të trashëgimisë kulturore jomateriale në Kinë.Është bërë tërësisht me dorë nga dizajni, ngritja, formësimi, instalimet elektrike dhe pëlhurat e trajtuara nga artistët bazuar në dizenjot.Kjo mjeshtëri mundëson që çdo propozim 2D ose 3D të mund të prodhohet shumë mirë në metodën e fenerit...Lexo më shumë»

 • "Meditimi" i Kulturës Haitiane u zgjodh për ekspozitën e fenerëve të Vitit të Ri të Muzeut Kombëtar të Arteve dhe Artizanatit të Kinës· Muzeu i Trashëgimisë Kulturore Jomateriale të Kinës
  Koha e postimit: 19-01-2023

  Për të mirëpritur vitin e ri hënor të vitit 2023 dhe për të çuar përpara kulturën e shkëlqyer tradicionale kineze, Muzeu Kombëtar i Arteve dhe Artizanatit të Kinës· Muzeu i Trashëgimisë Kulturore Jomateriale të Kinës planifikoi dhe organizoi posaçërisht Festivalin e Fenerëve të Vitit të Ri Kinez 2023 "Festojmë Vitin e t. ..Lexo më shumë»

 • Fenerët kinezë shkëlqejnë edhe një herë në Madrid
  Koha e postimit: 21-12-2022

  Nëpërmjet 50 ditësh transporti në oqean dhe 10 ditë instalimi, fenerët tanë kinezë po shkëlqejnë në Madrid me më shumë se 100,000 m2 tokë e cila është plot drita dhe atraksione për këtë festë Krishtlindjesh gjatë 16 dhjetorit 2022 dhe 08 janarit 2023. Është e dyta koha që vendi ynë...Lexo më shumë»

 • Festivali V Lantern "Dritat e Mëdha të Azisë" ndriçon Manorin Lituanez
  Koha e postimit: 14-12-2022

  Festivali i pestë i fenerëve të Azisë së Madhe zhvillohet në Pakruojo Manor në Lituani çdo të premte dhe fundjavë deri më 8 janar 2023. Këtë herë, feudali ndizet nga fenerë të jashtëzakonshëm aziatikë duke përfshirë dragonj të ndryshëm pemësh, zodiakun kinez, elefantin gjigant, luanin dhe krokodilin....Lexo më shumë»

 • Festivali i fenerëve WMSP 2022
  Koha e postimit: 15-11-2022

  Festivali i Lanternit kthehet në WMSP me shfaqje më të mëdha dhe të pabesueshme këtë vit, i cili do të fillojë nga 11 nëntori 2022 deri më 8 janar 2023. Me mbi dyzet grupime të lehta të gjitha me një temë të florës dhe faunës, mbi 1000 fenerë individualë do të ndriçojnë Parkun duke bërë një Familje fantastike...Lexo më shumë»

 • Kultura Haitiane e dhënë në 2022 Panairi Ndërkombëtar i Kinës për Tregtinë e Shërbimeve
  Koha e postimit: 09-05-2022

  Panairi Ndërkombëtar i Kinës 2022 për Tregtinë e Shërbimeve (CIFTIS) mbahet në Qendrën Kombëtare të Konventave të Kinës dhe Parkun Shougang nga 31 gusht deri më 5 shtator. CIFTIS është panairi i parë gjithëpërfshirës global i nivelit shtetëror për tregtinë e shërbimeve, duke shërbyer si një dritare ekspozite, komunikimi platforma...Lexo më shumë»

 • Pse të mbash një festival fenerësh si një tërheqje në fushën tënde
  Koha e postimit: 28-07-2022

  Kur dielli perëndon çdo natë, ndriçimi largon errësirën dhe i drejton njerëzit përpara."Drita bën më shumë sesa krijon një humor festivali, drita sjell shpresë!"-nga Madhëria e Saj Mbretëresha Elizabeth II në fjalimin e Krishtlindjeve 2020.Vitet e fundit, festivali i Lanternit ka tërhequr një vëmendje të madhe tek njerëzit...Lexo më shumë»

 • Shfaqje e mrekullueshme e dritës së natës në Parkun Tematik Tangshan
  Koha e postimit: 19-07-2022

  Gjatë kësaj feste verore, shfaqja e dritës 'Fantasy Forest Wonderful Night' po mbahet në parkun tematik të Kinës Tangshan Shadow Play.Është me të vërtetë që festa e fenerëve jo vetëm që mund të festohet në dimër, por edhe do të shijohet në ditët e verës.Një turmë kafshësh mahnitëse bashkohen në...Lexo më shumë»

 • Bota e madhe e fenerëve kinezë
  Koha e postimit: 18-04-2022

  Le të takohemi në parkun unik argëtues SILK, LANTERN & MAGIC në Tenerife!Parku i skulpturave të lehta në Evropë, Ka pothuajse 800 figura fanarësh shumëngjyrëshe që variojnë nga një dragua 40 metra i gjatë deri te krijesat fantastike të mahnitshme, kuajt, kërpudhat, lulet… Argëtim f...Lexo më shumë»

 • Ouwehands Dierenpark Magic Forest Light Night
  Koha e postimit: 03-11-2022

  Festivali i dritës në Kinë që nga viti 2018 në Ouwehandz Dierenpark u rikthye pas anulimit në 2020 dhe shtyhet në fund të 2021. Ky festival i dritës fillon në fund të janarit dhe do të zgjasë deri në fund të marsit.Ndryshe nga fenerët me temë tradicionale kineze në l...Lexo më shumë»

 • Shfaqja Ndërkombëtare e Dritave në Kanada Seasky
  Koha e postimit: 25-01-2022

  Seasky Light Show ishte i hapur për publikun në 18 nëntor 2021 dhe do të zgjasë deri në fund të shkurtit 2022. Është hera e parë që ky lloj festivali i fenerëve shfaqet në Niagara Falls.Krahasuar me festivalin tradicional të dritës në Ujëvarat e Niagarës, shfaqja e dritës Seasky është një...Lexo më shumë»

 • Festivali i Fenerëve WMSP në MB
  Koha e postimit: 01-05-2022

  Festivali i parë i fenerëve WMSP i prezantuar nga West Midland Safari Park dhe Haitian Culture ishte i hapur për publikun nga 22 tetor 2021 deri më 5 dhjetor 2021. është hera e parë që ky lloj festivali drite mbahet në WMSP, por është faqja e dytë që udhëton kjo ekspozitë udhëtimi në...Lexo më shumë»

 • Festivali i IV i Fenerëve në Vendin e Mrekullueshëm
  Koha e postimit: 31-12-2021

  Festivali i katërt i fenerëve në vendin e mrekullueshëm u kthye në Pakruojo Dvaras këtë nëntor 2021 dhe do të zgjasë deri më 16 janar 2022 me shfaqje më të magjepsura.Ishte një keqardhje e madhe që kjo ngjarje nuk mund të prezantohet plotësisht për të gjithë vizitorët tanë të dashur për shkak të bllokimit në 2021. The...Lexo më shumë»

 • Edicioni i 11-të i Global Eventex Awards
  Koha e postimit: 05-11-2021

  Jemi shumë krenarë për partnerin tonë që bashkëprodhoi festivalin Lightopia Light me ne, marrim 5 çmime ari dhe 3 argjendi në edicionin e 11-të të Global Eventex Awards duke përfshirë Grand Prix Gold për Agjencinë më të Mirë.Të gjithë fituesit janë zgjedhur mes gjithsej 561 aplikimesh nga 37 vende nga ...Lexo më shumë»

 • Toka e mrekullive në Lituani
  Koha e postimit: 30-04-2021

  Pavarësisht situatës së virusit korona, festivali i tretë i fenerëve në Lituani ishte ende i bashkëprodhuar nga Haitiani dhe partneri ynë në vitin 2020. Besohet se ekziston një nevojë urgjente për të sjellë dritë në jetë dhe virusi përfundimisht do të mposhtet.Ekipi Haitian ka kapërcyer vështirësi të paimagjinueshme...Lexo më shumë»

 • 2020 Udhëtimi i magjepsur i dritës në koleksionin Thursford
  Koha e postimit: 01-01-2021

  Koleksioni Thursford u krijua në vitet 1970 nga një biznesmen vendas, George Cushing.Me kalimin e viteve, Cushing ka krijuar një koleksion mbresëlënës të makinerive të ndryshme, motorëve me avull, organeve me avull dhe udhëtimeve në terren që janë ende në funksion.Jou zhytës i magjepsur...Lexo më shumë»

 • Ndriçimi dimëror në parkun e kafshëve të egra në Yorkshire
  Koha e postimit: 23-12-2020

  Me përfundimin e bllokimit kombëtar më 2 dhjetor, Festivali i Fenerëve në York të këtij viti u miratua nga departamentet e ndryshme të shëndetit publik dhe qeverisë lokale në minutën e fundit.Ai vazhdoi nën nivelin më të lartë të parandalimit dhe kontrollit në MB.Ekipi jashtë shtetit i kulturës Haitian...Lexo më shumë»

 • Festivali i fenerëve gjigantë kinezë në Parkun Savitsky të Odessa Ukrainë
  Koha e postimit: 07-09-2020

  Më 25 qershor me orën lokale, Ekspozita 2020 e festivalit të Fenerëve Gjigantë Kinez është rikthyer në Odessa, Savitsky Park, Ukrainë në këtë verë pas Pandemisë Covid-19, e cila ka fituar zemrat e miliona ukrainasve.Ata fenerë gjigantë të kulturës kineze ishin bërë prej mëndafshi natyral dhe të udhëhequr ...Lexo më shumë»

123Tjetra >>> Faqe 1/3